Confirm your age. Are you 18 or over?

Saturday 29 November 2014

Premier Division

Att. 85
Ashby Ivanhoe FC
  • Chris Saunders 9'
  • James Purslow 15'
2 - 0 Full time
Kimberley Miners Welfare FC
Att. 50
Aylestone Park FC
  • Jordan Small 35'
1 - 2 Full time
Ellistown & Ibstock United FC
  • Adam Joynson 22'
  • Chris Rudkin 75'
Att. 57
Bardon Hill FC
  • Louis Keenan 50'
  • Andrew Fell 75'
  • Andrew Fell 86'
3 - 1 Full time
Borrowash Victoria FC
  • James Slack 32'
Att. 8
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Aaron Preston 77'
1 - 0 Full time
Holbrook Sports FC
Att. 50
Radford FC
  • John King 6'
  • David Udoh 44'
  • Carey Knight 52'
  • David Udoh 55'
  • John King 66'
  • Jahred Russell 83'
6 - 2 Full time
Gedling Miners Welfare FC
  • Tony Law 35'
  • Kadeem Brown 91' (OG)
Att. 26
St Andrews FC
  • Luke Coxon 45'
  • Shay Brennan 55'
  • Dan Henfrey 63'
3 - 0 Full time
Stapenhill FC

Wednesday 26 November 2014

- Second Round Proper

19:45
Borrowash Victoria FC
0 - 5 Full time
Bromsgrove Sporting

Tuesday 25 November 2014

Premier Division

Att. 32
Graham Street Prims FC
  • Graham O'Reilly 48'
1 - 5 Full time
Ellistown & Ibstock United FC
  • Tendal Chitiza 14'
  • Thomas Rowell 20'
  • Daniel Quinn 52'
  • Adam Joynson 75'
  • Adam Joynson 85'
Att. 42
St Andrews FC
  • Tom Dowsing 69'
1 - 2 Full time
Bardon Hill FC
  • Richard Hanslow 15'
  • Richard Hanslow 31'

- Round 3

Att. 137
Alfreton Town
  • Bradley Wood 63'
1 - 0 Full time
South Normanton Athletic FC

Sunday 23 November 2014

- Second Round Proper

Att. 391
Worksop Town
  • Conor Sellars 30'
  • Conor Sellars 70'
2 - 1 Full time
Ellistown & Ibstock United FC
  • Thomas Rowell 64'

Saturday 22 November 2014

Premier Division

Att. 70
Barrow Town FC
  • Joseph Hanlon 17'
  • Luke Plummer 31'
2 - 6 Full time
Radford FC
  • Joe Meakin 16'
  • Jahred Russell 51'
  • David Udoh 53'
  • Jahred Russell 64'
  • Jahred Russell 87'
  • Sheriff-Deen Babatunde 92'
Att. 63
Gedling Miners Welfare FC
  • Ricky Law 30'
  • Harry Simpson 44'
2 - 2 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Stuart Verrall 4'
  • Joe Preston 6'
Att. 50
Holbrook Sports FC
  • Louis Ratcliffe 82'
1 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Josh Lowe 53'
Att. 53
Holwell Sports FC
  • Chris Hibbitt 30'
  • Harrison Stannard 45'
  • Stuart Rose 85'
3 - 3 Full time
Arnold Town FC
  • James Price 15'
  • Danny Hayes 40'
  • Courtney Hastings 50'
Att. 49
South Normanton Athletic FC
  • Shane Newton 3'
1 - 3 Full time
Bardon Hill FC
  • Simeon Oshoboke 8'
  • Chris King 55'
  • Richard Hanslow 65'

- Second Round Proper

Att. 202
Westfields
2 - 1 Full time
St Andrews FC
  • Shay Brennan 18'

Thursday 20 November 2014

- FIRST Round Replay

Att. 2226
Maidstone United
  • Frannie Collin 2'
  • Frannie Collin 88'
2 - 1 Full time
Stevenage Borough

Wednesday 19 November 2014

- Second Round

19:45
Kimberley Miners Welfare FC
  • Anthony Gregory 16'
  • Declan Smith 38'
2 - 3 Full time
Barrow Town FC
  • David Coleman 38'
  • Joseph Hanlon 74'
  • James Allen 76'

Tuesday 18 November 2014

- First Round Replay

Att. 85
Ashby Ivanhoe FC
  • Chris Saunders 70'
1 - 3 Full time
South Normanton Athletic FC
  • Ashley Whitt 40'
  • Cory Bowler 72'
  • Cory Bowler 88'

- 1 st Round

19:30
Ellistown & Ibstock United FC
0 - 2 Full time
Holwell Sports FC
  • Aaron Rideout 60'
  • Scot Mooney 86'
Att. 68
St Andrews FC
  • Leon Doughty 70'
  • Leon Doughty 84'
2 - 0 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC

Saturday 15 November 2014

Premier Division

Att. 71
Anstey Nomads FC
  • Darren Taylor 9'
  • Darren Taylor 44'
  • Darren Taylor 89'
3 - 2 Full time
Graham Street Prims FC
  • Toby Howard 50'
  • Toby Howard 80'
Att. 70
Arnold Town FC
  • Courtney Hastings 29'
  • Courtney Hastings 34'
  • Courtney Hastings 58'
  • Danny Hayes 69'
4 - 1 Full time
Kimberley Miners Welfare FC
  • Jermain Gordon 3'
Att. 102
Ashby Ivanhoe FC
  • Josh Lowe 52'
  • Dan Stevenson 61'
  • Luke Thorogood 67'
3 - 2 Full time
St Andrews FC
  • Toby Warner 5'
  • Mitch Warner 50'
Att. 44
Bardon Hill FC
  • Richard Hanslow 19'
  • Carl Slater 21'
  • Gareth Langford 70'
3 - 0 Full time
Radcliffe Olympic FC
Att. 50
Barrow Town FC
  • James Allen 4'
  • James Allen 42'
  • James Allen 50'
  • Jordan Lever 60'
4 - 2 Full time
Gedling Miners Welfare FC
  • Tony Law 41'
  • Kelvin Mushambi 70'
Att. 24
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Aaron Preston 60'
  • Joe Preston 90'
2 - 0 Full time
South Normanton Athletic FC
Att. 45
Holbrook Sports FC
  • Nial Mather 55'
  • Isaac Minott 67'
  • Joshua Wright 82'
  • Kyle Hazeldine 89'
4 - 1 Full time
Aylestone Park FC
  • Carlton Beardmore 9'
Att. 51
Holwell Sports FC
  • Graham Wells 25'
  • Scott Mooney 28'
  • Scott Mooney 78'
  • Graham Wells 88'
4 - 2 Full time
Borrowash Victoria FC
  • Ryan Baker 65'
  • James Rushby 85'
Att. 50
Radford FC
  • Jahrad Russell 17' (Pen)
  • Jahrad Russell 32' (Pen)
  • Sheriff-Deen Babatunde 44'
  • Kadeem Brown 45'
  • Sheriff-Deen Babatunde 90'
5 - 2 Full time
Greenwood Meadows FC
  • Ashley Cheetham 60' (Pen)
  • Karl Darikwa 73'
Att. 45
Stapenhill FC
  • Jimmy Easton 73'
1 - 0 Full time
Ellistown & Ibstock United FC

Wednesday 12 November 2014

- Round 2

Att. 36
South Normanton Athletic FC
  • Anthony Fay 89'
  • Robert Fretwell 107'
  • Shane Newton 111'
  • Chris Green 120'
4 - 1 Full time
Swanick Pentrich Road
  • Andy White 87'
AET - 1-1 FT

- 2nd Round

Att. 89
Kimberley Miners Welfare FC
  • Liam Honeyman 4'
  • Jermain Gordon 58'
2 - 0 Full time
Hucknall Town

Tuesday 11 November 2014

- Second Round

Att. 22
Ellistown & Ibstock United FC
  • Richard Lewis 8'
  • Chris Rudkin 51'
2 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Brett Marvin 7'

- Round 2

Att. 38
Graham Street Prims FC
  • Gareth Keeling 50'
1 - 0 Full time
Hilton Harriers Seniors
Att. 148
Heanor Town
  • Sam Jones 54' (Pen)
  • Kieran Debrouwer 75'
2 - 2 Full time
Borrowash Victoria FC
  • Lee Stevenson 24'
  • Lee Stevenson 72'
AET Heanor Tn Won
Heanor Town win 3 - 1 on penalties.
19:45
Pinxton
3 - 4 Full time
Holbrook Sports FC
  • Niall Mather 0'
  • Isaac Minott 0'
  • Matt Harris 0'
  • Joshua Wright 0'

- 2nd Round

19:30
Eastwood Community FC
0 - 1 Full time
Radford FC
  • Joe Meakin 80'

Sunday 9 November 2014

- FIRST Round

Att. 1763
Blyth Spartans
  • Robert Dale 4' (Pen)
  • Daniel Maguire 60'
  • Robert Dale 84'
  • Daniel Maguire 87'
4 - 1 Full time
Altrincham
  • Kyle Perry 72'
Att. 1762
Norton United
0 - 4 Full time
Gateshead
  • Alex Rodman 12'
  • Robert Ramshaw 39'
  • Robert Ramshaw 43'
  • Robert Ramshaw 74'
Att. 2935
Stevenage Borough
0 - 0 Full time
Maidstone United

Saturday 8 November 2014

Premier Division

Att. 69
Gedling Miners Welfare FC
  • Tony Law 41'
  • Jack Hooper 70'
  • Marlon Waites 80'
3 - 0 Full time
South Normanton Athletic FC
15:00
Graham Street Prims FC
  • Toby Howard 2'
  • Bret Michael Staniland 32'
2 - 4 Full time
Arnold Town FC
  • Luke Smith 51'
  • Luke Smith 55'
  • Danny Hayes 60'
  • Courtney Hastings 80'
15:00
Holwell Sports FC
  • Scot Mooney 16'
  • Scot Mooney 78'
2 - 3 Full time
Bardon Hill FC
  • Stephen Hart 5'
  • Richard Hanslow 52'
15:00
Radcliffe Olympic FC
  • Matt Gamble 76'
1 - 3 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Stuart Verrall 4'
  • Brett Marvin 11'
  • Brett Marvin 55'
15:00
St Andrews FC
  • Perry Johnson 45'
  • Mitchell Warner 75'
  • Daniel Henfrey 90'
3 - 1 Full time
Borrowash Victoria FC
  • James Rushby 19'

- FIRST Round

Att. 2800
Hartlepool United
2 - 0 Full time
East Thurrock United

Friday 7 November 2014

- FIRST Round

Att. 2400
Warrington Town
  • Craig Robinson 7'
1 - 0 Full time
Exeter City

Saturday 1 November 2014

Premier Division

Att. 42
Arnold Town FC
  • Simon Hore 59'
1 - 0 Full time
Stapenhill FC
15:00
Bardon Hill FC
  • Stephen Hart 85'
  • Andrew Fell 90'
2 - 2 Full time
Kimberley Miners Welfare FC
  • Jermaine Gordon 55'
  • Liam Honeyman 89'
15:00
Barrow Town FC
  • Jake Culverwell 26'
  • James Lupton 61'
  • Jordan Lever 84'
  • Joshua Hooley 90' (OG)
4 - 0 Full time
Holbrook Sports FC
15:00
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Aaron Preston 52'
1 - 2 Full time
Holwell Sports FC
  • Aaron Rideout 66'
  • Harrison Stannard 81'
15:00
Radford FC
  • John King 30'
  • David Udoh 47'
2 - 2 Full time
St Andrews FC
  • Shay Brennan 66'
  • Shay Brennan 68'
Att. 38
South Normanton Athletic FC
  • Daniel Roberts 74'
1 - 1 Full time
Radcliffe Olympic FC
  • Joe Hegarty 3'

- First Round Proper

Att. 119
Borrowash Victoria FC
  • Michael Lyons 5'
  • Ross Coxon 114'
2 - 1 Full time
Belper United
AET
Att. 39
Dunkirk
7 - 2 Full time
Graham Street Prims FC
  • Michael Frederick Fitzhugh 0'
  • Liam Oliver 0'
Att. 65
Ellistown & Ibstock United FC
  • Jack Murry 50'
  • Tendal Chitiza 95'
2 - 1 Full time
Hanley Town
  • Theo Stair 80'
AET
Att. 72
Gedling Miners Welfare FC
0 - 2 Full time
AFC Mansfield
  • Ashley Grayson 25'
  • Carl Haslam 58' (Pen)

- 2nd Round

13:00
Ashby Ivanhoe FC
0 - 1 Full time
Sileby Town

Latest news

Football Association Announcement
General Football Association Announcement

Season 2019 - 20

 Coronavirus update16/03/20
General Coronavirus update16/03/20

League statement @ 17.45pm Coronavirus 16/03/20

Statement from East Midlands Counties League – COVID 19 (Coronavirus)
General Statement from East Midlands Counties League – COVID 19 (Coronavirus)

Statement from East Midlands Counties Football League – COVID 19 (Coronavirus)

East Midlands Counties League | www.emc-fl.com newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe