Confirm your age. Are you 18 or over?

keskiviikko 29 lokakuu 2014

- Fourth Qualifying Round Replay

Att. 936
Shildon
  • Paul Connor 72'
1 - 2 Full time
Norton United
  • Lee Cropper 40'
  • Kyle Diskin 52'

- Round 1

19:45
South Normanton Athletic FC
1 - 0 Full time
Shirebrook Town

tiistai 28 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 87
Anstey Nomads FC
  • Joe Hartopp 81'
1 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Philip J Gibson 4'

- Fourth Qualifying Round Replay

Att. 934
AFC Telford United
  • Mike Grogan 63'
  • Mike Grogan 80'
  • Adam Farrell 88'
3 - 0 Full time
Spennymoor Town
Att. 380
Harrow Borough
1 - 4 Full time
Basingstoke Town
Att. 574
Havant & Waterlooville
3 - 0 Full time
Canvey Island

- Round 1

Att. 32
Graham Street Prims FC
2 - 1 Full time
Stapenhill FC

- 2nd Round

19:30
Aylestone Park FC
6 - 0 Full time
Quorn FC Res
19:30
Bardon Hill FC
5 - 1 Full time
Saffron Dynamo

lauantai 25 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 76
Anstey Nomads FC
  • Joe Hartopp 16'
  • Darren Taylor 43'
  • Joe Hartopp 89'
3 - 0 Full time
Borrowash Victoria FC
Att. 51
Arnold Town FC
  • James Price 30'
  • Warren Hatfield 81'
  • Richard Royes 81'
3 - 0 Full time
Ashby Ivanhoe FC
Att. 49
Ellistown & Ibstock United FC
  • Thomas Rowell 1'
  • Thomas Rowell 50'
  • James Smith 72'
3 - 1 Full time
Radford FC
  • Kevin Hemagou 71'
Att. 55
Gedling Miners Welfare FC
  • Luke Adam-Stanley 36'
  • Mitchell Slawson 47'
  • Ricky Law 81'
  • Jack Hopper 85'
  • Ricky Law 89'
5 - 2 Full time
Radcliffe Olympic FC
  • Kenneth Reeves 6'
  • Matt Gamble 80'
Att. 34
Graham Street Prims FC
  • Toby Howard 35'
1 - 5 Full time
Bardon Hill FC
  • Ryan Pearce 12'
  • Daniel Chatfield 15'
  • Stephen Hart 53'
  • Richard Hanslow 80'
  • Andrew Fell 89'
Att. 40
Holbrook Sports FC
  • Matt Harris 6'
  • Jake Dodds 35'
  • Jake Dodds 45'
  • Jake Dodds 80'
  • Vaughn Hallsworth 81'
5 - 1 Full time
Greenwood Meadows FC
  • Jerome Barracks 75'
Att. 57
Holwell Sports FC
  • Graham Wells 50'
  • Scott Mooney 55'
  • Scott Mooney 85'
3 - 2 Full time
South Normanton Athletic FC
  • Shane Newton 10'
  • Shane Newton 75'
Att. 83
Kimberley Miners Welfare FC
  • Liam Honeyman 69'
1 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Joe Preston 34'
Att. 55
St Andrews FC
  • Tom Dowsing 4'
  • Toby Warner 21'
  • Leon Doughty 24'
  • Tom Dowsing 36'
  • Toby Warner 47'
5 - 0 Full time
Barrow Town FC
Att. 42
Stapenhill FC
  • Jordan Stevens 11'
  • Jamie Disney 31'
2 - 1 Full time
Aylestone Park FC
  • Keaton Towers 0'

- Fourth Qualifying Round

Att. 523
Barwell
0 - 3 Full time
Altrincham
  • Aidan Lawrie 45'
  • Kyle Perry 50'
  • Damien Reeves 61'
Att. 728
Basingstoke Town
1 - 1 Full time
Harrow Borough
Att. 642
Canvey Island
0 - 0 Full time
Havant & Waterlooville
Att. 929
Dartford
3 - 1 Full time
Burgess Hill Town
Att. 301
East Thurrock United
  • Sam Higgins 33'
  • Lewis Smith 38'
  • Sam Higgins 48'
  • Ross Parmenter 57'
  • Sam Higgins 59'
  • Lewis Smith 74'
  • David Bryant 83'
7 - 1 Full time
Bath City
Att. 1403
Kings Lynn Town
  • George Thomson 33'
  • George Thomson 67'
  • George Thomson 85'
3 - 4 Full time
AFC Fylde
  • Richie Allen 50'
  • Michael Potts 55'
  • Richie Allen 61'
  • Richie Allen 72'
Att. 1047
Leek Town
  • Matthew Bell 23'
  • Jordan Johnson 36'
  • Andrew Kinsey 70' (Pen)
3 - 4 Full time
Blyth Spartans
  • Neal Hooks 46'
  • Stephen Turnbull 50'
  • Robert Dale 68' (Pen)
  • Jarrett Rivers 79'
Att. 2226
Maidstone United
  • Jack Parkinson 4'
  • Frannie Collin 52'
2 - 1 Full time
Welling United
Att. 422
Norton United
  • Carl Jones 65' (OG)
1 - 1 Full time
Shildon
  • Mark Hudson 8'
Att. 863
Spennymoor Town
  • Joseph Tait 2'
  • Liam Henderson 73'
2 - 2 Full time
AFC Telford United
  • Adam Farrell 89'
  • Mike Grogan 90'
Att. 691
Warrington Town
  • Lewis Field 66'
1 - 0 Full time
North Ferriby United
Att. 620
Witham Town
1 - 2 Full time
Weston-Super-Mare

keskiviikko 22 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 45
Holbrook Sports FC
  • Kyle Hazeldine 34'
  • Nial Mather 45'
2 - 3 Full time
Ellistown & Ibstock United FC
  • Tendal Chitiza 36'
  • Tendal Chitiza 57'
  • Carl Benson 82'

tiistai 21 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 33
Graham Street Prims FC
0 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Philip J Gibson 3'
Att. 76
Radford FC
  • Jahred Russell 42'
  • Carey Knight 71'
  • Jahred Russell 74'
  • Jahred Russell 82'
4 - 1 Full time
Arnold Town FC
  • Danny Hayes 5'

lauantai 18 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 43
Arnold Town FC
  • Courtney Hastings 89'
1 - 2 Full time
Borrowash Victoria FC
  • James Rushby 82'
  • Ryan Baker 83'
Att. 76
Ashby Ivanhoe FC
  • Josh Lowe 21'
  • Luke Thorogood 41'
2 - 0 Full time
Aylestone Park FC
Att. 56
Bardon Hill FC
  • Richard Hanslow 5'
  • Richard Hanslow 40'
  • Daniel Chatfield 70'
3 - 0 Full time
Stapenhill FC
Att. 31
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Tom Hill 22'
  • Jake Limbert 37'
  • Joe Preston 42'
  • Jake Limbert 44'
  • Joshua Unsworth 50'
  • Jake Limbert 90'
6 - 2 Full time
Graham Street Prims FC
  • Sabatian Szondi 19'
  • Jonathan Hamilton 76'
Att. 35
Ellistown & Ibstock United FC
  • Chris Rudkin 66'
1 - 1 Full time
Barrow Town FC
  • Joseph Hanlon 80'
Att. 72
Gedling Miners Welfare FC
  • Kelvin Mushambi 41'
  • Kelvin Mushambi 47'
  • Tony Law 61'
  • Tony Law 68'
4 - 5 Full time
Holbrook Sports FC
  • Isaac Minott 50'
  • Sam Ridgard 52'
  • Isaac Minott 55'
  • Kyle Hazeldine 72'
  • Isaac Minott 87'
Att. 38
Greenwood Meadows FC
0 - 6 Full time
St Andrews FC
  • Leon Doughty 24'
  • Ben Stephens 35'
  • Toby Warner 50'
  • Brady Hickey 65'
  • Toby Warner 72'
  • Ryan Hodkinson 89'
Att. 36
Radcliffe Olympic FC
0 - 1 Full time
Holwell Sports FC
  • Graham Wells 37'
Att. 45
Radford FC
  • Jahrad Russell 41'
  • Daniel King Bisingu 70'
  • Sheriff-Deen Babatunde 85'
3 - 0 Full time
Anstey Nomads FC
Att. 48
South Normanton Athletic FC
  • Sam Sims 38'
  • Sam Sims 51'
2 - 0 Full time
Kimberley Miners Welfare FC

tiistai 14 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 76
Anstey Nomads FC
  • Joe Hartopp 25'
  • Darren Taylor 27'
  • Joe Hartopp 78'
3 - 1 Full time
Ellistown & Ibstock United FC
  • Jack Kyte 74'
Att. 38
Barrow Town FC
  • James Allen 60'
  • David Coleman 80'
2 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Levi Porter 24'
Att. 43
Holwell Sports FC
0 - 7 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Dan Stevenson 10'
  • Daniel Sharpe 14'
  • Daniel Sharpe 22'
  • Sam Carline 25'
  • Daniel Sharpe 31'
  • Sam Carline 65'
  • Daniel Sharpe 85'

- Third Qualifying Round Replays

Att. 455
Bromley
5 - 0 Full time
Grays Athletic
Att. 488
Stourbridge
0 - 2 Full time
Shildon
  • Ben Wood 31'
  • Ben Wood 73'
Att. 284
Warrington Town
  • Nathan Burke 81'
1 - 0 Full time
Colwyn Bay

- 1st Round

Att. 47
Kimberley Miners Welfare FC
8 - 1 Full time
Keyworth United

sunnuntai 12 lokakuu 2014

- Third Qualifying Round

Att. 226
Greenwich Borough
1 - 0 Full time
Redhill
Att. 555
Kingstonian
  • Elvis Hammond 61'
  • Elvis Hammond 79'
2 - 3 Full time
Eastbourne Borough

lauantai 11 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 72
Anstey Nomads FC
  • Joe Hartopp 35'
  • Joe Hartopp 51'
2 - 3 Full time
Barrow Town FC
  • Francis Finnemore 31'
  • James Mee 44'
  • James Allen 64'
Att. 35
Aylestone Park FC
  • Carlton Beardmore 17'
  • Daniel Morris 42'
  • lamar Parkes 44'
  • Keaton Towers 85'
  • lamar Parkes 89'
5 - 2 Full time
Borrowash Victoria FC
  • Michael Lyons 16'
  • Phil Massingham 18'
Att. 78
Bardon Hill FC
  • Daniel Chatfield 50'
1 - 4 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Luke Thorogood 56'
  • Daniel Sharpe 60'
  • Luke Thorogood 65'
  • Unknown 80' (OG)
Att. 28
Ellistown & Ibstock United FC
0 - 0 Full time
Gedling Miners Welfare FC
Att. 64
Graham Street Prims FC
  • Brett O'Donnell 44'
1 - 3 Full time
South Normanton Athletic FC
  • Cory Bowler 71'
  • Danny Roberts 82'
  • Luke Garton 90'
Att. 63
Kimberley Miners Welfare FC
  • Joshua Raby 0'
  • Nicholas Labbate 42'
  • Nicholas Labbate 58'
  • Anthony Gregory 63'
  • Liam Honeyman 70'
  • Nathan Adams 85'
  • Anthony Gregory 90'
7 - 2 Full time
Radcliffe Olympic FC
  • Sam Winch 36'
  • Ashley Whitt 65'
Att. 76
St Andrews FC
  • Brady Hickey 25'
  • Shay Brennan 36'
  • Ben Stephens 46'
3 - 3 Full time
Holbrook Sports FC
  • Isaac Minott 34'
  • Isaac Minott 63'
  • Isaac Minott 71'
Att. 49
Stapenhill FC
  • Aaron Carvell 77'
1 - 1 Full time
Holwell Sports FC
  • Scott Mooney 59'

- Third Qualifying Round

Att. 639
AFC Fylde
  • Michael Barnes 23'
1 - 0 Full time
Buxton
Att. 2214
Bamber Bridge
  • Alistair Waddecar 67'
1 - 4 Full time
Chorley
  • James Dean 23'
  • Tom Smythe 58'
  • Josh Hines 80'
  • Darren Stephenson 86'
Att. 220
Barton Rovers
0 - 1 Full time
Canvey Island
  • John Sands 32'
Att. 231
Barwell
  • Anthony Carney 1'
  • Anthony Carney 89'
2 - 1 Full time
Curzon Ashton
  • Samuel Walker 14'
Att. 450
Biggleswade Town
0 - 2 Full time
Maidstone United
  • Matthew Bodkin 75'
  • Alex Flisher 85'
Att. 456
Billericay Town
0 - 1 Full time
Weymouth
Att. 453
Colwyn Bay
  • Obi Onoruo 66' (Pen)
1 - 1 Full time
Warrington Town
  • Christopher Gahgan 90'
Att. 510
Dorchester Town
1 - 0 Full time
Hendon
Att. 224
East Thurrock United
  • Mitchell Gilbey 45'
  • Lewis Smith 60'
2 - 1 Full time
Tooting & Mitcham United
Att. 473
Gainsborough Trinity
  • Adam Quinn 48'
  • Simon Russell 72'
  • Simon Russell 81'
  • Liam Davis 88'
4 - 0 Full time
Marine
Att. 350
Grays Athletic
0 - 0 Full time
Bromley
Att. 671
Guiseley
  • Nicky Boshell 31'
  • Gavin Rothery 42'
  • Wayne Brooksby 67'
3 - 0 Full time
Halesowen Town
Att. 182
Harrow Borough
2 - 1 Full time
Waltham Abbey
Att. 981
Kings Lynn Town
  • Stephen Spriggs 24'
  • George Thomson 32'
  • Michael Frew 39'
3 - 2 Full time
Lancaster City
  • Benjamin Hudson 49'
  • Simon Wearing 89'
Att. 769
Leek Town
  • Liam Shotton 53'
  • Niall Maguire 67'
2 - 0 Full time
Boston United
Att. 611
Mickleover Sports
  • Nicolantonio De Girolamo 42'
1 - 2 Full time
Blyth Spartans
  • Robert Dale 38'
  • Jarrett Rivers 90'
Att. 339
Needham Market
1 - 2 Full time
Witham Town
Att. 417
North Ferriby United
  • Liam King 23'
  • Nathan Jarman 85'
2 - 1 Full time
Grantham Town
  • Alex Simmons 13'
Att. 215
Runcorn Town
  • Niall Green 1' (OG)
  • Chris Lester 51'
2 - 5 Full time
Norton United
  • Kyle Diskin 14'
  • Lee Cropper 38'
  • Lee Cropper 55'
  • Lee Cropper 64'
  • Thomas Fogg 90' (Pen)
Att. 490
Shildon
0 - 0 Full time
Stourbridge
Att. 651
Spennymoor Town
  • Joseph Tait 75' (Pen)
1 - 0 Full time
Ashton United
Att. 2562
Stockport County
  • Scott Spencer 72'
1 - 0 Full time
Ilkeston FC
Att. 566
Sutton United
1 - 3 Full time
Burgess Hill Town
Att. 298
Willand Rovers
3 - 2 Full time
Aveley
Att. 292
Wingate & Finchley
0 - 2 Full time
Havant & Waterlooville

- 1st Round

14:30
Greenwood Meadows FC
4 - 2 Full time
Selston
14:30
Sherwood Colliery
4 - 5 Full time
Radford FC

keskiviikko 8 lokakuu 2014

- First Round

Att. 50
South Normanton Athletic FC
  • Gwinnut Brandon 6'
  • Andrew Mottershead 17'
  • Tom Leighton 104'
3 - 3 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Josh Lowe 48'
  • Chris Saunders 90'
  • Daniel Sharpe 105'
After extra time

- 1st Round

Att. 65
A.F.C. Mansfield
  • Dean Rick 44'
  • Jordan Vilums 81'
2 - 0 Full time
Radcliffe Olympic FC

tiistai 7 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 60
Ellistown & Ibstock United FC
  • Richard Lewis 47'
  • Tendal Chitiza 62'
2 - 1 Full time
St Andrews FC
  • Shay Brennan 72'
Att. 33
Holwell Sports FC
  • Scott Mooney 15'
1 - 4 Full time
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Tom Hill 21'
  • Aaron Preston 41'
  • Aaron Preston 80'
  • Mason Hirst 89'
Att. 48
Radford FC
  • Daniel King-Bisungu 85'
  • Jake Carlisle 90'
2 - 3 Full time
Holbrook Sports FC
  • Isaac Minott 43'
  • Isaac Minott 45'
  • Ryan Fitzhugh 71'

- Second Round Qualifying Replay

Att. 61
AFC Wulfrunians
  • Andrew Thompson 11'
1 - 0 Full time
Bardon Hill FC

- First Round

Att. 39
Graham Street Prims FC
0 - 1 Full time
Gedling Miners Welfare FC
  • Mitchell Slawson 30'

lauantai 4 lokakuu 2014

Premier Division

Att. 48
Arnold Town FC
  • Courtney Hastings 14'
1 - 0 Full time
Anstey Nomads FC
Att. 36
Greenwood Meadows FC
0 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe FC
  • Sam Carline 47'
Att. 30
Radford FC
  • Daniel King-Bisungu 77'
  • Carey Knight 87'
2 - 1 Full time
Aylestone Park FC
  • Justin Peace 24'
Att. 54
St Andrews FC
  • Daniel Henfrey 4'
  • Mitchell Warner 36'
  • Brady Hickey 76'
  • Leon Doughty 92'
4 - 0 Full time
Kimberley Miners Welfare FC
Att. 41
Stapenhill FC
  • Alex Britton 48'
  • Alex Britton 52'
2 - 1 Full time
Graham Street Prims FC
  • Steven McDade 67'

- Second Round Qualifying

15:00
Bardon Hill FC
  • Richard Hanslow 1'
  • Stephen Hart 12'
  • Richard Hanslow 118'
3 - 3 Full time
AFC Wulfrunians
  • Jake Sedgemore 29'
  • Jake Sedgemore 73'
  • Andrew Thompson 97'
15:00
Blaby & Whetstone Athletic FC
  • Aaron Preston 50'
1 - 2 Full time
Borrowash Victoria FC
  • Phil Massingham 2'
  • Jamie Pawley 85'
15:00
Ellistown & Ibstock United FC
  • Richard Lewis 0'
  • Richard Lewis 0'
  • Mandeep Bains 0'
  • Ben Harris 0'
4 - 0 Full time
Bromyard Town
15:00
Heanor Town
  • Nick Hall 26'
  • Greg Marriott 40'
  • Kieran Wells 72'
  • Kieran Wells 75'
  • Kieran Debrouwer 76'
  • Kieran Wells 88'
6 - 1 Full time
Holwell Sports FC
  • Graham Wells 50'
15:00
Holbrook Sports FC
  • Isaac Minott 72'
1 - 4 Full time
AFC Mansfield
  • Dean Rick 25'
  • Dean Rick 48'
  • Dean Rick 62'
  • Carl Haslam 80'
15:00
Louth Town
  • Steve Norton 25'
1 - 4 Full time
Gedling Miners Welfare FC
  • Steven Brett 19'
  • Steven Brett 71'
  • Tom McDonald 81'
  • Mitchell Slawson 83'
15:00
Radcliffe Olympic FC
  • Ashley Whitt 70'
1 - 6 Full time
Cleethorpes Town
  • Darren Hanslip 14'
  • Jack Barlow 16'
  • Jack Barlow 42'
  • Jack Richardson 62'
  • Jack Richardson 83'
  • Jack Richardson 90'
15:00
Shepshed Dynamo
  • Adam Vasey 19'
  • Scott Staniland 45'
  • Scott Staniland 55'
  • Benn Minshull 80'
4 - 0 Full time
Barrow Town FC
15:00
South Normanton Athletic FC
0 - 5 Full time
Dunkirk
  • Jarrod Westcarr 0'
  • Ndrequim Krasniqui 0'
  • Unknown 0' (OG)
  • Sam Taylor 0'
  • Daniel Carey Bertram 0'
15:00
Sutton Town
vs
Graham Street Prims FC

keskiviikko 1 lokakuu 2014

- Second Qualifying Round Replay

Att. 307
Leek Town
  • Mitchell Botfield 29' (OG)
1 - 0 Full time
Tividale

Latest news

Football Association Announcement
General Football Association Announcement

Season 2019 - 20

 Coronavirus update16/03/20
General Coronavirus update16/03/20

League statement @ 17.45pm Coronavirus 16/03/20

Statement from East Midlands Counties League – COVID 19 (Coronavirus)
General Statement from East Midlands Counties League – COVID 19 (Coronavirus)

Statement from East Midlands Counties Football League – COVID 19 (Coronavirus)

East Midlands Counties League | www.emc-fl.com newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe