Saturday 31 October 2015

Premier Division

Att. 15
Blaby & Whetstone Athletic
  • Keaton Towers 35'
  • Aaron Preston 43'
2 - 1 Full time
Barrow Town
  • George Himan 86'
Att. 45
Ellistown & Ibstock United
  • Umar Hasain 6'
  • Connor O'Grady 70'
2 - 3 Full time
Stapenhill
  • Paul Furniss 49'
  • Alex Britton 76'
  • Lewis Campbell 79'
Att. 40
Graham Street Prims
0 - 1 Full time
Aylestone Park
Att. 38
Greenwood Meadows
0 - 2 Full time
Kimberley Miners Welfare
  • Conor Scott 35'
  • Josh Stevenson 40'
Att. 42
Holbrook Sports
  • Jerome Palmer 14'
  • Jerome Palmer 25'
2 - 6 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Malaky Eshelby 17'
  • Jordan Whitehead 30'
  • Joseph Hopper 33'
  • Rackeem Reid 44'
  • Anthony Brown 68'
  • Rackeem Reid 75'
Att. 42
Holwell Sports
0 - 3 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Sam Johnson 38'
  • Danny Quinn 61'
  • Antonio Williams 90'
Att. 58
South Normanton Athletic
  • David Leigh 25'
  • Anthony Fay 27'
  • Luke Crosby 48'
  • Luke Crosby 69'
  • Luke Crosby 79'
  • Luke Crosby 90'
6 - 0 Full time
Arnold Town

- 1st Round Proper

15:00
Alsager Town
2 - 2 Full time
Borrowash Victoria
  • Steven O'Connell 88'
  • Louis Menson-Evans 103'
FT 1 - 1 - AET Home Win 5 - 4 on Pens
Att. 50
Highgate United
3 - 1 Full time
Radcliffe Olympic
  • Jack Smith 55'
15:00
Nuneaton Griff
1 - 0 Full time
Anstey Nomads
Att. 70
Radford
  • Carey Knight 35'
1 - 3 Full time
AFC Bridgnorth
Att. 52
St Andrews
  • Callum Earls 34'
  • Callum Earls 44'
  • Evandro Sanches 116'
3 - 3 Full time
Blidworth Welfare
AET 2 -2 90mins

Wednesday 28 October 2015

Premier Division

Att. 40
Barrow Town
  • Louis Finnley-Nettles 25'
  • jake Limbert 60'
2 - 2 Full time
Holwell Sports
  • Graham Wells 47'
  • Matthew Lowe 84'

Tuesday 27 October 2015

- 2nd Round

Att. 45
Allexton & New Parks
0 - 4 Full time
Aylestone Park
  • Gancalo Jorge Jesus Santos 0'
  • Nuno Gomez Monteiro 0'
  • Nuno Gomez Monteiro 0'
  • Joeul Potter 0'

Saturday 24 October 2015

Premier Division

Att. 33
Arnold Town
  • Ricky Gardner 6'
  • James Price 31'
  • Jack Reid 75'
3 - 2 Full time
Radcliffe Olympic
  • Liam Motson 46'
  • Liam Motson 66'
Att. 55
Ashby Ivanhoe
  • Danny Quinn 37'
1 - 3 Full time
Graham Street Prims
  • Elliott Reeves 72'
  • Samual Hawkins 76'
  • Kurt Dallison 88'
Att. 22
Aylestone Park
  • Joeul Potter 1'
  • Luke Dalby 48'
  • Gancalo Jorge Jesus Santos 65'
  • Lee Tyers 90'
4 - 0 Full time
Greenwood Meadows
Att. 35
Borrowash Victoria
0 - 1 Full time
Holbrook Sports
  • Matt Harris 64'
Att. 72
Gedling Miners Welfare
  • Dalton Stephens 5'
1 - 1 Full time
St Andrews
  • Daniel Henfrey 52'
Att. 34
Holwell Sports
  • Matthew Lowe 4'
1 - 2 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 4'
  • Carlton Beardmore 17'
Att. 33
Kimberley Miners Welfare
0 - 1 Full time
Ellistown & Ibstock United
  • Samuel Collins 32'
Att. 67
Radford
  • David Udoh 57'
  • David Udoh 66'
  • Hesham Ramadan 69'
3 - 0 Full time
Anstey Nomads
Att. 35
Stapenhill
  • Paul Furniss 75'
1 - 3 Full time
South Normanton Athletic
  • Kyle Johnson 40'
  • Lee Fell 70'
  • Ashley Whitt 90'

Tuesday 20 October 2015

Premier Division

Att. 40
Aylestone Park
  • Richard Lewis 84'
1 - 1 Full time
Barrow Town
  • Thomas Wood 65'
Att. 38
Holwell Sports
0 - 2 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Patrick Samba 73'
  • Tom Watson 78'
Att. 31
St Andrews
  • Andrew Fell 30'
  • Eliot Putman 55'
  • Eliot Putman 56'
  • Eliot Putman 75'
  • Evandro Sanches 85'
  • Evandro Sanches 90'
6 - 1 Full time
Greenwood Meadows
  • Conor Scott 10'

Saturday 17 October 2015

Premier Division

Att. 72
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 33'
  • Joe Hartopp 85'
2 - 1 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Jordan Whitehead 44'
Att. 38
Ellistown & Ibstock United
  • Zakariyyah Yusuf 5'
  • Nathan Jones 18'
  • Zakariyyah Yusuf 90'
3 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Callum Ross 45'
Att. 43
Graham Street Prims
0 - 2 Full time
Barrow Town
  • Benjamin Law 22'
  • Clinton Gunn 87'
Att. 35
Greenwood Meadows
0 - 2 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Danny Quinn 61'
  • Luke Thorogood 71'
Att. 41
Holbrook Sports
  • Ross Coxon 12'
  • Sam Foster 84'
2 - 2 Full time
Stapenhill
  • Callum McBride 5'
  • Callum McBride 22'
Att. 74
Kimberley Miners Welfare
0 - 1 Full time
St Andrews
  • Daniel Kitching 29'
Att. 27
Radcliffe Olympic
0 - 1 Full time
Borrowash Victoria
  • Jerome Palmer 70'
Att. 80
Radford
  • John King 62'
1 - 3 Full time
Arnold Town
  • Ricky Gardner 30'
  • James Price 47'
  • Alex Clarson 90'
Att. 57
South Normanton Athletic
  • Own Goal 58' (OG)
  • Luke Crosby 66'
  • Jamie Pawley 87'
3 - 0 Full time
Aylestone Park

Tuesday 13 October 2015

Premier Division

Att. 40
Stapenhill
  • Tom Liversage 20'
1 - 4 Full time
Radcliffe Olympic
  • James Spence 4'
  • James Spence 43'
  • Kieran Orlando Davies 59'
  • Jan Yeomons 89'

- 1st Round

Att. 14
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 3'
  • Tom Langton 42'
  • Aaron Preston 80'
3 - 1 Full time
Holwell Sports
  • Mark Cowling 52'
Att. 68
Gedling Miners Welfare
  • Tom Watson 5'
  • Dalton Stephens 42'
2 - 0 Full time
St Andrews
Att. 45
Graham Street Prims
0 - 3 Full time
Radford
  • Jahrad Russell 35'
  • Jahrad Russell 55'
  • Jahrad Russell 70'

Saturday 10 October 2015

Premier Division

Att. 41
Arnold Town
  • Ricky Gardner 81'
1 - 2 Full time
Borrowash Victoria
  • Alexander Marshall 59'
  • Owen Brown 80'
Att. 115
Ashby Ivanhoe
  • Chris Waldrum 50'
  • Daniel Quinn 54'
2 - 3 Full time
South Normanton Athletic
  • Lee Fell 45'
  • Micky Lyons 69'
  • Tom Lewis 77'
Att. 24
Blaby & Whetstone Athletic
  • Keaton Towers 35'
1 - 1 Full time
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 56'
Att. 40
Ellistown & Ibstock United
0 - 4 Full time
Radford
  • Jahrad Russell 4'
  • John King 26'
  • James Slack 80'
  • David Udoh 81'
Att. 46
Holwell Sports
0 - 5 Full time
Aylestone Park
  • Aaron Ridout 9' (OG)
  • Richard Lewis 20'
  • Kieran Neat 59'
  • Ben Harris 64'
  • Richard Lewis 75'
Att. 79
Kimberley Miners Welfare
  • Jawanza Grant 44'
  • Mitchell Slawson 49'
2 - 1 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Malaky Eshelby 67'
Att. 60
St Andrews
  • Andrew Fell 3'
  • Lewis Turland 54'
  • Ryan Hodkinson 85'
3 - 0 Full time
Holbrook Sports

- 1st Round

Att. 23
Glapwell (2011)
  • Adam Barrett 18'
1 - 2 Full time
Stapenhill
  • Tom Liversage 44'
  • Aalexander Rowland 51'
Att. 46
Swanwick Pentrich Road
2 - 1 Full time
Graham Street Prims
  • James Rushby 40'
Att. 25
Earl Shilton Albion
2 - 1 Full time
Barrow Town
  • Benjamin Law 70'

- First Round

Att. 20
Selston
  • Tim Moore 43'
  • Darrel Brady 88'
  • Darrel Brady 93'
  • Tom Widdowson 118'
4 - 2 Full time
Radcliffe Olympic
  • Aaron Martin 20'
  • Ryan Smith 79'
AET - 2 - 2 at 90mins.

Wednesday 7 October 2015

- First Round

Att. 51
Arnold Town
  • James Price 14'
  • Stephen Cox 23'
  • Anthony Bedward 72'
3 - 2 Full time
Greenwood Meadows
  • Dwayne Brown 25'
  • Conor Scott 27'

Tuesday 6 October 2015

Premier Division

Att. 66
Stapenhill
  • Thomas Ellerton 88'
1 - 0 Full time
Blaby & Whetstone Athletic

Saturday 3 October 2015

Premier Division

Att. 66
Ashby Ivanhoe
  • Daniel Quinn 22'
  • Sam Johnson 40'
  • Luke Thorogood 88'
3 - 1 Full time
Holbrook Sports
  • Ashley Hayes 66'
Att. 48
Kimberley Miners Welfare
  • Jawanza Grant 42'
  • Mitchell Edward 53'
2 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Joel Potter 59'

- 2nd Round Qualifying

Att. 86
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 57'
  • Nicholas Reeves 81'
2 - 0 Full time
Clifton All Whites
Att. 134
Arnold Town
0 - 2 Full time
Hucknall Town
Att. 65
Aylestone Park
  • Gancalo Jorge Jesus Santos 17'
  • Richard Lewis 26'
  • Richard Lewis 50'
3 - 5 Full time
St Andrews
  • Eric Shipley 21'
  • Andrew Fell 22'
  • Callum Earls 61'
  • Eliot Putman 68'
  • Callum Earls 70'
15:00
Barrow Town
0 - 3 Full time
Quorn
15:00
Blidworth Welfare
2 - 1 Full time
Graham Street Prims
  • James Rushby 9'
Att. 67
Coventry Sphinx
4 - 3 Full time
Ellistown & Ibstock United
  • Zakariyyah Yusuf 15'
  • Richard Wileman 66'
  • Zakariyyah Yusuf 68'
Att. 45
Greenwood Meadows
  • Liam Taylor 32'
1 - 4 Full time
Clipstone Welfare
Att. 65
Holwell Sports
  • Julian Joachin 10'
1 - 3 Full time
Dunkirk
15:00
Oadby Town
1 - 4 Full time
Borrowash Victoria
  • Matthew Martin 33'
  • Joe Brockley 46'
  • Joe Brockley 74'
  • Alexander William 77'
Att. 52
Radford
  • Carey Knight 12'
  • Jahrad Russell 70'
2 - 1 Full time
South Normanton Athletic
  • Lee Fell 83'
15:00
Teversal
1 - 3 Full time
Radcliffe Olympic
  • Own Goal 6' (OG)
  • Jan Yeomans 47'
  • Jack Smith 49'

- First Round

14:30
Wollaton
3 - 1 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Dalton Stephens 90'

Latest news

Pre - Season Friendlies
General Pre - Season Friendlies

List of the known pre-season fixtures taking place this summer involving East Midlands Counties Football League sides. Clubs wishing to add friendlies that are not listed please let us know by emailing dhemcl1@gmail.com

2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed
General 2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed

The provisional list of teams competing in the East Midlands Counties League for the 2019/20 season has been released by the FA.

League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins
General League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins

Results, Plus Date & Venue of Final

East Midlands Counties League | www.emc-fl.com newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe