Wednesday 30 March 2016

Premier Division

Att. 102
South Normanton Athletic
0 - 1 Full time
Holbrook Sports
  • Isaac Minott 42'

Tuesday 29 March 2016

Premier Division

Att. 112
Gedling Miners Welfare
  • Dalton Stephens 24'
  • Jake Fisher 35'
  • Liam Moran 59'
  • Jake Fisher 62'
4 - 1 Full time
Arnold Town
  • Luke Smith 46'

Monday 28 March 2016

Premier Division

Att. 75
Ashby Ivanhoe
  • Luke Thorogood 17'
  • Chris Waldrum 48'
  • Luke Thorogood 54'
  • Royce Turville 58'
  • Royce Turville 66'
5 - 0 Full time
Ellistown & Ibstock United
Att. 78
Radford
  • Jahrad Russell 2'
  • Carey Knight 17'
  • Joe Hegerty 29'
  • Joe Hegerty 77'
  • Frazer Campbell 90'
5 - 0 Full time
Kimberley Miners Welfare

Saturday 26 March 2016

Premier Division

Att. 32
Arnold Town
  • Ben Branston 49'
1 - 6 Full time
Graham Street Prims
  • James Rushby 3'
  • James Rushby 25'
  • Michael Frederick Fitzhugh 42'
  • Michael Frederick Fitzhugh 49'
  • Michael Frederick Fitzhugh 61'
  • Mthabisi Mlauzi 80'
Att. 60
Barrow Town
  • Mark Schulz 40'
  • David Coleman 55'
  • David Coleman 65'
  • Jordan Lever 80'
  • Jordan Lever 83'
  • Lloyd Tapper 90'
6 - 0 Full time
Greenwood Meadows
Att. 54
Borrowash Victoria
0 - 2 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Scott Cordy 38'
  • Danny Quinn 86'
Att. 27
Holbrook Sports
  • Ryan Barker 23'
  • Ryan Baker 28'
  • Sabatian Szondi 54'
4 - 0 Full time
Ellistown & Ibstock United
Att. 36
Kimberley Miners Welfare
  • Josh Lewis 90'
1 - 1 Full time
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 65'
Att. 35
Radcliffe Olympic
0 - 0 Full time
Holwell Sports
Att. 56
South Normanton Athletic
  • Own Goal 75' (OG)
  • Tom Lewis 90'
2 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 53'
Att. 53
St Andrews
  • Eliot Putman 28'
  • Robert Morgan 31'
  • Shay Brennan 64'
  • Robert Morgan 68'
  • Callum Earls 90'
5 - 0 Full time
Gedling Miners Welfare
Att. 25
Stapenhill
  • Harry Austin 57'
1 - 2 Full time
Radford
  • Frazer Cambell 52'
  • John King 89'

Wednesday 23 March 2016

Premier Division

Att. 45
Kimberley Miners Welfare
  • Anthony Gregory 47'
1 - 2 Full time
Stapenhill
  • Tom Liversage 49'
  • Tom Liversage 86'

Tuesday 22 March 2016

- Semi-Final

Att. 81
Radford
0 - 3 Full time
South Normanton Athletic
  • Kane Jellyman 45'
  • Tom Lewis 48'
  • David Leigh 65'

Saturday 19 March 2016

Premier Division

Att. 54
Anstey Nomads
  • Darren Taylor 50'
1 - 1 Full time
Holbrook Sports
  • Kyle Hazeldine 31'
Att. 175
Ashby Ivanhoe
0 - 3 Full time
St Andrews
  • Shay Brennan 33'
  • Shay Brennan 83'
  • Robert Morgan 90'
Att. 36
Barrow Town
  • Nduoma Chilaka 5'
  • Nduoma Chilaka 10'
  • Ebony Asante 88'
3 - 0 Full time
Stapenhill
Att. 35
Borrowash Victoria
  • Louis Menson-Evans 40'
1 - 2 Full time
Holwell Sports
  • Graham Wells 42'
  • Graham Wells 72'
Att. 20
Ellistown & Ibstock United
0 - 1 Full time
Radcliffe Olympic
  • conor Moore 70'
Att. 35
Gedling Miners Welfare
  • James Needham 52'
1 - 4 Full time
Aylestone Park
  • Andrew Fell 43'
  • Alex Johnson 60'
  • Richard Lewis 76'
  • Nuno Gomez Monteiro 90'
Att. 24
Graham Street Prims
  • James Rushby 24'
  • Thomas Rushby 53'
  • Brett O'Donnell 78'
3 - 0 Full time
Greenwood Meadows
Att. 48
Kimberley Miners Welfare
  • Ian Shepard 64'
  • Josh Lewis 83'
2 - 0 Full time
Arnold Town
Att. 60
Radford
  • Joe Hegerty 45'
  • Carey Knight 52'
  • John King 64'
  • Jahrad Russell 75'
4 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Alex Morris 79'

Wednesday 16 March 2016

Premier Division

Att. 53
Greenwood Meadows
  • Dwayne Brown 41'
  • Dwayne Brown 83'
2 - 5 Full time
Radford
  • John King 11'
  • Phillip Hinton 24'
  • John King 54'
  • John King 78'
  • Frazer Campbell 85'
Att. 52
Holbrook Sports
0 - 2 Full time
South Normanton Athletic
  • Kyle Johnson 53'
  • Luke Crosby 62'

Tuesday 15 March 2016

- Semi-Final

Att. 62
Blaby & Whetstone Athletic
  • Toby Warner 11'
  • Matthew Howarth 67'
2 - 3 Full time
Aylestone Park
  • Gancalo Jorge Jesus Santos 31'
  • Gary Vizzard 74'
  • Nuno Gomez Monteiro 88'

Saturday 12 March 2016

Premier Division

Att. 52
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 21'
  • Joe Hartopp 23'
  • Joe Hartopp 42'
  • Callum Ball 46'
  • Joe Hartopp 59'
  • Benjamin Tansley 65'
  • Stephen Armson 75'
7 - 0 Full time
Stapenhill
Att. 24
Arnold Town
  • Luke Smith 14'
  • Cardell Lubban 86'
2 - 4 Full time
Holbrook Sports
  • Ryan Baker 36'
  • Lee Mitchell 64'
  • Jake Dodds 77'
  • Ryan Baker 79'
Att. 42
Barrow Town
  • Nduoma Chilaka 9'
  • Ebony Asante 60'
2 - 2 Full time
Kimberley Miners Welfare
  • Jacob Webster 26'
  • Ian Sheperd 65'
Att. 40
Borrowash Victoria
0 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 70'
Att. 42
Gedling Miners Welfare
  • Jordan Whitehead 76'
1 - 2 Full time
Ellistown & Ibstock United
  • Ross McGarry 67'
  • Luke Dunkley 89'
Att. 43
Graham Street Prims
0 - 4 Full time
Radcliffe Olympic
  • Ryan Smith 47'
  • Jack Smith 75'
  • Ewan Sweeting 85'
  • Ewan Sweeting 90'
Att. 48
Holwell Sports
  • Coctun Cropper 74'
1 - 2 Full time
South Normanton Athletic
  • Luke Crosby 52'
  • Luke Crosby 80'
Att. 62
Radford
  • Simon Hore 51'
1 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Danny Quinn 89'
Att. 82
St Andrews
  • Callum Earls 67'
  • Daniel Henfrey 87'
  • Paul Pallett 89'
3 - 0 Full time
Aylestone Park

Tuesday 8 March 2016

Premier Division

Att. 25
Ellistown & Ibstock United
  • Jacub Wood 55'
  • Ross McGarry 62'
2 - 1 Full time
Anstey Nomads
  • Joseph Harris 35'
Att. 33
Radcliffe Olympic
  • Ryan Samuel Perkins 32'
  • Ryan Smith 42'
  • Ryan Smith 59'
  • Lee Potts 64'
4 - 3 Full time
Arnold Town
  • Cain Wood 50'
  • Luke Smith 66'
  • Cain Wood 89'

- Semi Final

Att. 112
Radford
  • David Udoh 35'
1 - 2 Full time
Clipstone welfare
  • Nicky Walker 26'
  • Nicky Walker 38'

Saturday 5 March 2016

Premier Division

Att. 44
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 61'
1 - 3 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Luke Thorogood 35'
  • Kerr Horn 52'
  • Danny Quinn 80'
Att. 42
Gedling Miners Welfare
  • Liam Moran 34'
  • Joseph Hopper 45'
  • Mark Ballard 69'
3 - 1 Full time
Barrow Town
  • Angus Gentleman 68'
Att. 66
Graham Street Prims
  • James Rushby 2'
1 - 4 Full time
Radford
  • Own Goal 59'
  • John King 62'
  • Jean-Ruben Derosiers 82'
  • Jahrad Russell 86'
Att. 45
Greenwood Meadows
0 - 9 Full time
South Normanton Athletic
  • Courtney Bartley 21'
  • Tom Lewis 28'
  • Ross Coxon 46'
  • David Leigh 50'
  • Lee Fell 51'
  • Kyle Johnson 53'
  • Kyle Johnson 66'
  • Lee Fell 83'
  • Josh Thompson 88'
Att. 25
Holwell Sports
  • Coctun Cropper 83'
1 - 8 Full time
St Andrews
  • Paul Pallett 9'
  • Justin Peace 16'
  • Daniel Henfrey 31'
  • Shay Brennan 50'
  • Ryan Hodkinson 60'
  • Stephen Hart 63'
  • Robert Morgan 78'
  • Paul Pallett 90'

Wednesday 2 March 2016

Premier Division

Att. 24
Arnold Town
  • Mitchell Edward 9'
  • Barry Payne 75'
  • Cain Wood 89'
  • Ben Branston 90'
4 - 5 Full time
Holwell Sports
  • Julian Joachin 15'
  • Michael Stevenson 38'
  • Julian Joachin 59'
  • Graham Wells 67'
  • Graham Wells 80'

- Semi - Final

19:00
St Andrews
2 - 4 Full time
Leicester Nirvana

Tuesday 1 March 2016

Premier Division

Att. 47
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 20'
  • Toby Warner 27'
  • Tom Hill 33'
3 - 0 Full time
Stapenhill
Att. 36
Gedling Miners Welfare
  • Joseph Hopper 35'
1 - 2 Full time
Borrowash Victoria
  • Brandon Gwinnut 28'
  • Kirk Francis 66'

Latest news

2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed
General 2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed

The provisional list of teams competing in the East Midlands Counties League for the 2019/20 season has been released by the FA.

League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins
General League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins

Results, Plus Date & Venue of Final

Sponsorship
General Sponsorship

Sponsorship

East Midlands Counties League | www.emc-fl.com newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe