Saturday 27 February 2016

Premier Division

Att. 38
Arnold Town
  • Luke Crosby 6' (Pen)
  • David Leigh 29'
  • Lee Fell 31'
  • Luke Crosby 32'
  • Luke Crosby 33'
  • Anthony Fay 75'
0 - 6 Full time
South Normanton Athletic
Att. 25
Aylestone Park
  • Carl Benson 50'
  • Andrew Fell 66'
  • Andrew Fell 70'
  • Joel Potter 75'
  • Andrew Fell 77'
5 - 2 Full time
Graham Street Prims
  • Michael Frederick 12'
  • Michael Frederick 17'
Att. 25
Barrow Town
  • Richard Darlison 55'
  • Nduoma Chilaka 61'
2 - 1 Full time
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 13'
Att. 40
Borrowash Victoria
  • Idris Kabongo 33' (Pen)
  • Kamal Asumang-Hayles 77'
  • Alexander Marshall 80'
3 - 0 Full time
Kimberley Miners Welfare
Att. 57
Gedling Miners Welfare
  • Jordan Whitehead 32'
  • Tom Watson 41'
  • Mark Ballard 82'
3 - 3 Full time
Holwell Sports
  • Julian Joachin 41'
  • Graham Wells 45'
  • Graham Wells 66'
Att. 39
Holbrook Sports
0 - 2 Full time
Radcliffe Olympic
  • conor Moore 14'
  • conor Moore 48'
Att. 58
Radford
  • John King 2'
  • Carey Knight 5'
  • Kenneth Reeves 11'
  • John King 25'
  • John King 32'
  • John King 81'
  • Frazer Campbell 88'
7 - 0 Full time
Greenwood Meadows
Att. 27
St Andrews
  • Callum Earls 13'
  • Eliot Putman 89'
2 - 0 Full time
Ellistown & Ibstock United
Att. 31
Stapenhill
  • Daniel Chatfield 52'
1 - 4 Full time
Anstey Nomads
  • Darren Taylor 4'
  • Joe Hartopp 21'
  • Darren Taylor 61'
  • Callum Ball 84'

Wednesday 24 February 2016

- Quarter Final

Att. 33
Radcliffe Olympic
  • Liam Motson 8'
  • Ryan Samuel Perkins 86'
2 - 3 Full time
Aylestone Park
  • Richard Lewis 41'
  • Gancalo Jorge Jesus Santos 78'
  • Richard Lewis 97'
AET - 2 - 2 @ 90 Mins
Att. 67
South Normanton Athletic
  • Luke Crosby 6'
  • Lee Fell 14'
  • Luke Crosby 28'
  • Luke Crosby 38'
  • Lee Fell 42'
  • Lee Fell 45'
  • Tom Lewis 76'
  • Kyle Johnson 80'
  • Anthony Fay 83'
9 - 2 Full time
Anstey Nomads
  • Joe Hartopp 34'
  • Joe Hartopp 90'

Tuesday 23 February 2016

Premier Division

Att. 45
St Andrews
  • Zakariyyah Yusuf 60'
  • Shay Brennan 70'
2 - 1 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Luke Thorogood 42'

Saturday 20 February 2016

Premier Division

Att. 135
Anstey Nomads
  • Darren Taylor 80'
1 - 7 Full time
St Andrews
  • Eliot Putman 39'
  • Zakariyyah Yusuf 60'
  • Ryan Hodkinson 70'
  • Shay Brennan 77'
  • Shay Brennan 78'
  • Shay Brennan 85'
  • Zakariyyah Yusuf 89'
Att. 20
Blaby & Whetstone Athletic
  • Tom Hill 45'
  • Callum Ross 60'
2 - 1 Full time
Holwell Sports
  • Graham Wells 18'
Att. 25
Ellistown & Ibstock United
  • Lewis Hillier 20'
  • Lewis Bentley 60'
  • Connor O'Grady 65'
3 - 2 Full time
Gedling Miners Welfare
  • Jordan Whitehead 30'
  • Jordan Whitehead 35'
Att. 54
Graham Street Prims
  • Kurt Dallison 18'
1 - 2 Full time
Ashby Ivanhoe
  • Kerr Horn 86'
  • Daniel Quinn 90'
Att. 25
Greenwood Meadows
0 - 8 Full time
Aylestone Park
  • Andrew Fell 8'
  • Luke Batson 17'
  • Andrew Fell 27'
  • Sam Hankin 40'
  • Richard Lewis 53'
  • Richard Lewis 54'
  • Sam Hankin 62'
  • Richard Lewis 82'
Att. 123
South Normanton Athletic
  • Lee Fell 7'
  • Lee Fell 72'
2 - 4 Full time
Radford
  • Ashley Miles 13'
  • Jean-Ruben Derosiers 30'
  • Tyrone Burton 45'
  • Carey Knight 63'

Tuesday 16 February 2016

Premier Division

Att. 35
Holwell Sports
  • Michael Stevenson 45'
  • Aaron Ridout 89'
2 - 2 Full time
Kimberley Miners Welfare
  • Reece Strode 44'
  • Own Goal 70' (OG)

- Semi - Final

19:30
Oakham United
3 - 1 Full time
Aylestone Park

- Quarter Final

Att. 9
Blaby & Whetstone Athletic
2 - 0 Full time
Holbrook Sports

Saturday 13 February 2016

Premier Division

Att. 50
Arnold Town
0 - 6 Full time
Radford
  • Jean-Ruben Derosiers 34'
  • Carey Knight 37'
  • John King 50'
  • Kadeem Brown 55'
  • John King 59'
  • David Udoh 85'
Att. 84
Ashby Ivanhoe
  • Danny Quinn 7'
  • Daniel Quinn 10'
  • Luke Thorogood 25'
  • Luke Thorogood 60'
  • Thomas Rowell 75'
  • Luke Thorogood 81'
  • Kerr Horn 85'
7 - 1 Full time
Greenwood Meadows
  • Conor Scott 60'
Att. 35
Aylestone Park
0 - 3 Full time
South Normanton Athletic
  • Kyle Johnson 19'
  • Luke Crosby 43'
  • Lee Fell 70'
Att. 63
Barrow Town
  • Benjamin Law 35'
  • Nduoma Chilaka 83'
2 - 1 Full time
Graham Street Prims
  • Michael Frederick 28'
Att. 20
Blaby & Whetstone Athletic
  • Aaron Preston 38'
  • Aaron Preston 40'
  • Aaron Preston 42'
  • Aaron Preston 60'
  • Aaron Preston 65'
  • Aaron Preston 70'
  • Callum Ross 88'
7 - 0 Full time
Ellistown & Ibstock United
Att. 31
Borrowash Victoria
  • Alexander Marshall 22'
  • Own Goal 26' (OG)
  • Kirk Francis 44'
  • Louis Menson-Evans 45'
  • Alexander Marshall 87'
5 - 3 Full time
Radcliffe Olympic
  • Ryan Smith 5'
  • Ryan Smith 38'
  • Ewan Sweeting 70'
Att. 55
Gedling Miners Welfare
0 - 0 Full time
Anstey Nomads
Att. 33
St Andrews
  • Zakariyyah Yusuf 26'
  • Brett Darby 28'
  • Shay Brennan 60'
  • Zakariyyah Yusuf 73'
  • Shay Brennan 88'
5 - 1 Full time
Kimberley Miners Welfare
  • Chris Beighton 87'
Att. 31
Stapenhill
  • Thomas Ellerton 75'
1 - 1 Full time
Holbrook Sports
  • Isaac Minott 81'

Saturday 6 February 2016

Premier Division

Att. 40
Aylestone Park
  • Carl Benson 38'
  • Lee Tyers 53'
  • Carl Benson 66'
  • Carl Benson 75'
  • Lee Tyers 87'
  • Carl Benson 88'
6 - 0 Full time
Arnold Town

Wednesday 3 February 2016

- Quarter Final

Att. 88
Kimberley Miners Welfare
0 - 4 Full time
Radford

Tuesday 2 February 2016

Premier Division

Att. 26
Holwell Sports
  • Graham Wells 44'
  • Thomas Harris 45'
  • Michael Stevenson 56'
  • Ian Bitmead 85'
4 - 1 Full time
Ellistown & Ibstock United
  • Alseny Soumah 15'

- 2nd Round

Att. 54
Holbrook Sports
  • Jerome Palmer 1'
  • Sabatian Szondi 97'
  • Ryan Barker 112'
3 - 1 Full time
Borrowash Victoria
  • Matt Savage 19'
AET - 1 - 1 @ 90mins

Latest news

2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed
General 2019/20 EAST MIDLANDS COUNTIES line-up revealed

The provisional list of teams competing in the East Midlands Counties League for the 2019/20 season has been released by the FA.

League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins
General League Cup Sponsored by Jenkins & Jenkins

Results, Plus Date & Venue of Final

Sponsorship
General Sponsorship

Sponsorship

East Midlands Counties League | www.emc-fl.com newsletter

Keep up-to-date with our exclusive email newsletters.

Subscribe